Odwołany lot, a koronawirus: Wizzair i Ryanair

  • Post category:Loty
  • Reading time:3 mins read

Koronawirus się rozwija a Ty masz wykupione loty lub wycieczkę? Co w takiej sytuacji? Poniżej zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje.

Ryanair

Na stronie głównej Ryanaira znajdziecie zakładkę „Koronawirus (COVID19) – Najnowsze aktualizacje i często zadawane pytania”. Tam możecie sprawdzić czy wasz lot został odwołany lub przełożony z powodu koronawirusa. Kraje takie jak Jordania, Gruzja, Czarnogóra, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Malta, Grecja, Austria i Hiszpania wprowadziły ograniczenia lub całkowity zakaz lotów do Włoch. Izrael nałożył restrykcje również na osoby podróżujące z Austrii, Niemiec, Hiszpanii, Francji i Szwajcarii. 

10 marca Ryanair poinformował o odwołaniu wszystkich lotów do Włoch od piątku 13 marca do 8 kwietnia. 

Co jeśli wykupiłeś taki lot? Otrzymasz informację od przewoźnika o odwołanym locie. W przypadku braku takiej wiadomości zaloguj się na swoje konto i sprawdź status swojej podróży. Jeśli lot jest odwołany możesz zmienić rezerwację/trasę lotu lub zażądać zwrotu całej kwoty.

Co w sytuacji kiedy chcesz wrócić do Polski? Ryanair zezwala na darmową zmianę daty wylotu (musi to być przed 13 marca)

Wizzair

Podobnie jak Ryanair, Wizzair również odwołuje loty. Co w takiej sytuacji? Wizzair proponuje podobne rozwiązania co jego konkurencja. Jeśli Twój lot został odwołany powinieneś otrzymać informację przynajmniej 14 dni przed datą wylotu. Możesz wybrać zwrot pełnej kwoty, zmienić rezerwację lub otrzymać zwrot w wysokości 120% wpłaconej kwoty do wykorzystania na loty linią Wizzair w przyszłości.  

Czy przysługuje mi rekompensata EC261 za odwołany lot?

Nie, jeśli lot jest odwołany z powodu nadzwyczajnych okoliczności, nie z winy przewoźnika, wtedy rekompensata EC261 nie przysługuje. 

Biuro podróży

Wykupiłeś wycieczkę w biurze podróży i boisz się utraty wpłaconej kwoty? Zgodnie z ustawą o imprezach turystycznych możesz odstąpić od umowy jeśli jest to spowodowane „nieuniknionymi i nadzwyczajnymi okolicznościami, które mają znaczny wpływ na realizację imprezy”. Koronawirus z pewnością zalicza się do takich okoliczności. Co w takiej sytuacji? Rezygnując masz prawo ubiegać się o zwrot wpłaconej kwoty, lecz nie przysługuje Ci dodatkowe odszkodowanie. Więcej informacji znajdziecie na stronie UOKIK

szukanie informacji o odwołanych lotach

Dodaj komentarz